Get Adobe Flash player

 POL  ENG

Aleksandra Kubas-Kruk to jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek młodego pokolenia. Studiowała śpiew w Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser oraz na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych śpiewaków-pedagogów, takich jak Teresa Żylis-Gara, Carol Richardson-Smith, Ingrid Kremling, Peter Tschaplik, Marcin Habela, Sebastian Vittucci, Regina Resnik.

Laureatka licznych nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów m.in.: Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Tuluzie (Nagroda Specjalna), VII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki w Warszawie (I nagroda i nagroda Fundacji im. Bogny Sokorskiej), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie (I nagroda), Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Łodzi (I nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu (I nagroda i Nagroda Specjalna) oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Malmö (m.in. Nagroda Publiczności) i Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Toti dal Monte w Treviso.

Przyznano jej także Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza Śpiewaczka oraz Wrocławską Nagrodę Muzyczną. Za osiągnięcia 2014 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Wrocławia. Debiutowała na scenie operowej w 2007 roku jako Gilda w premierowym przedstawieniu opery Rigoletto w Operze Wrocławskiej. Wkrótce potem wystąpiła we włoskich teatrach operowych (Lucca, Ravenna, Livorno i Pisa) jako Kunegunda w premierowych spektaklach Kandyda Bernsteina. Od 2011 współpracuje z Teatrem Bolszoj w Moskwie, gdzie wykonuje partie Szemachańskiej Królowej (Złoty kogucik), Królowej Nocy (Czarodziejski flet) oraz Ognia, Księżniczki i Słowika (Dziecko i czary). Ponadto występowała w Theater Bonn (2012) w tytułowej roli opery Lakmé. Na scenie Opery Wrocławskiej w latach 2007-2016 wykonywała takie partie, jak Gilda (Rigoletto), Violetta (Traviata), Łucja (Łucja z Lammermoor), Adina (Napój miłosny), Pamina (Czarodziejski flet), Zuzanna (Wesele Figara), Nannetta (Falstaff), Oskar (Bal maskowy), Olimpia (Opowieści Hoffmanna), Hanna (Straszny dwór), Anioł (Anioły w Ameryce Eőtvösa), Stella (Chopin Oreficego) i inne. Od 2012 roku współpracuje z Operą Bałtycką, w której wykonywała partie Królowej Nocy (Czarodziejski flet), Violetty (Traviata) oraz Hanny (Straszny dwór). W marcu 2015 zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie w Rigoletto Verdiego u boku Andrzeja Dobbera. W kwietniu powróciła do Teatru Wielkiego jako Hanna w Strasznym dworze Moniuszki.

Od 2016 roku występuje na scenach operowych w: Neapolu, Trieście, Novarze, Sassari, Tulonie, Karlsruhe czy Wiedniu, oraz w salach koncertowych: Concertgebouw w Amsterdamie czy Tonhalle w Zurychu. Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak: V.Sinaisky, P.Eötvös, E.Boncompagni, J.Axelrod, S.Blunier, Ch.Moulds, J.Kaspszyk, A.Yurkevych, F.Bottigliero, Ł.Borowicz, T.Kozłowski, T.Strugała, E.Michnik, P.Klinichev, M.Pijarowski, M.Klauza, J.M.Zarzycki, S.Chrzanowski.

Aleksandra Kubas-Kruk pracuje również jako asystentka (doktorat – wrzesień 2014) w klasie śpiewu Danuty Paziuk-Zipser w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Oprócz partii operowych wykonuje szeroki repertuar oratoryjny i pieśniarski – występuje w kraju i za granicą, spotykając się z wielkim uznaniem krytyki i publiczności.